Ambrus Lajos - Kovács Gyula: Tündérkerti pomológia - Nem klasszikus pomológiát, gyümölcstant tart kezében az olvasó, nem szigorú szabályok szerinti tudományos munkát. Inkább olyat, amely a gyümölcsöt életünk nélkülözhetetlen részeként fogja fel.
Mentalitástörténet, kultúrtörténet és hagyománytörténet mindez: lélekben és a valóságban – útban egy vágyott harmonikus(abb) létezés felé.
-- A könyv főszereplője a Tündérkert – egy páratlan gyűjtemény, amely az egész Kárpát-medencét átfogja, s amely Kovács Gyula erdész és családja áldozatos munkája révén jött létre a Göcsej szélén, Medesen.
Ez a Tündérkert ma a legnagyobb gyűjteményes „génbank” Közép-Európában, amely 3600 termő gyümölcsfajtát számlál. A könyv mögött ez a nemzeti kincs áll – nélküle ez a munka sem születhetett volna meg.
-- A könyv másik szereplője a Kert-ember, aki a hagyomány sokféleségével találkozik és igyekszik benne tájékozódni. Ugyan a múlttal, az eltűnő, régi fajtákkal bíbelődik, ám közben újragondolhatja jelenét is. Ebből a sokféleségből választhat – mert tudja, hogy a kert gazdagsága és sokfélesége saját tisztánlátását segíti.
-- A kert a teljes Kozmosz megértésének szívünk szerinti színtere. Nélkülük, a Tündérkert és a Kert-ember nélkül szegényebb lenne életünk. (Ambrus Lajos)
-- Az illusztris kötet a Culinaria Hungarica sorozatban jelent meg (ld. Nagy almáskönyv; Kakastaréj; Régi szegedi konyha), több mint félezer színes képpel: archív gyümölcs- és kertábrázolásokkal a középkortól kezdően, valamint több száz tündérkerti gyümölcsfotóval.
– A szerzők Tündérkert-mozgalom szervezői, apostolai: Kovács Gyula (1962) Prima Primissima-díjas és Makovecz Imre-díjas erdész Pórszombatról és Ambrus Lajos (1950) József Attila-díjas író Egyházashetyéről.
(A könyv társkiadója: Petőfi Kulturális Ügynökség)