A húsmarhatenyésztés gyakorlata
Színes fotókkal és fekete-fehér illusztrációkkal
-
„Arany és ezüst marhái bőven valának" - a középkori krónika a szlávoktól átvett „marha" szó alatt a pénzt, a gazdagságot érti, de hasonló jelentéstartalmú a török eredetű „barom" kifejezés is. Nem véletlenül, hisz az Árpádok korában az állat, azon belül a húsáért nevelt, ridegtartású szarvasmarha volt a legfontosabb ingóság. Példa erre, hogy - bár már első királyunk is veretett ezüstpénzt - sokáig a tinó maradt a fő értékmérő.
A XVI. század elején már Európa-szerte keresik és szeretik a magyarországi marhát. 1526-ban a feljegyzések szerint Augsburgban a magyar ökröt tartották a legkiválóbbnak, s - hogy a mészárosok nehogy becsaphassák a vásárlókat - tilos volt másféle marhahúst árulni olyankor, amikor magyarországi marhát vágtak.
A húsmarhatartás súlyának történelmi csúcspontja talán 1580. Ekkor kérték Rudolf császártól a magyar rendek azt, hogy a marhakereskedés jövedelme Magyarországot illesse. Ennek fejében vállalták, hogy az ország minden(!) kiadását fedezik, 15 000 állandóan szolgáló lovas katonát tartanak, az udvartartás költségeire 15 000, „tornára" pedig további 4000 forintot adnak.
A húsmarhatenyésztés története részben a magyarság történelme is. Az osztrák megszállók elleni küzdelem, a marhapásztor hajdúk és Bocskai szövetsége, a Rákóczi-féle szabadságharc, a XVIII. század vámvitái, a reformkori országgyűlési küzdelmek, 1848-49, az abszolutizmus, a dualizmus kora megjelenik a tőzsérek leveleiben, a szerződésekben, a gazdaságföldrajzi leírásokban, s persze a néprajzban, az egész gulyákat elhajtó, s azt a szegények között szétosztó betyár legendákban.
A húsmarhatartás ma is biztos megélhetést jelenthet a felkészült gazdáknak. Az Európai Unió kiemelten támogatja az ágazatot, s ez várhatóan hosszú ideig így marad. De hogyan juthatunk az uniós forrásokhoz.? Milyen fajtát válasszunk a tenyésztéshez.? Milyen keresztezések ajánlhatók.? Hogyan igazítsuk a takarmányozási, tartási technológiát a piaci igényekhez.? Mik a leggyakrabban előforduló állat-egészségügyi problémák, hogyan előzhetjük meg ezeket.?... Ezernyi kérdés - kötetnyi válasz kezdő és gyakorló tenyésztőknek.
-
Szerző/Szerkesztő Motika DezsőKiadó Gazda Kistermelői Lap- és Könyvkiadó Kft.Kiadás helye BudapestNyomda Litográfia NyomdaOldalszám 151Illusztrátor/fotós Székely Judit, Bálint KatalinNyelv magyarKötéstípus ragasztott puha papírkötésÁllapot jóISBN 963 7445 54 4Raktárkészlet VANCikkszám HUMAGYATömeg 225 g/db
- Újdonságok
- Antikvár könyvek
- Állatorvosi könyvek
- Biológia
- Családtörténet
- Dedikált könyvek
- Életmód, egészség, szépségápolás
- Építészet
- Erdészet, faipar
- Ezotéria, asztrológia
- Filozófia
- Fizika
- Földrajz, csillagászat
- Gasztronómia
- Gyerekkönyvek
- Helytörténet
- Hobbi, szórakozás
- Idegen nyelvű könyvek
- Időszaki kiadványok
- Ifjúsági irodalom
- Informatika
- Irodalomtörténet, -elmélet, nyelvészet
- Jog
- Kémia
- Képregények
- Könyvrégiségek
- Környezetvédelem, természetvédelem, ökológia
- Közgazdaságtan, üzlet
- Lexikonok
- Matematika
- Mezőgazdaság
- Műszaki könyvek
- Művelődéstörténet
- Művészet
- Néprajz
- Orvosi könyvek
- Pedagógia, gyógypedagógia
- Pengős, ponyva
- Politika
- Pszichológia
- Sport
- Szépirodalom
- Szociológia
- Szótárak
- Tankönyvek
- Természetrajz
- Történelem
- Útikönyvek
- Útleírások
- Vadászat, halászat
- Vallás
- Játék, ajándék
- Térképek
- Új kiadványok