A visszatért Felvidék adattára
-
Idestova egy esztendeje lesz már annak, hogy ledőltek a trianoni békeparanccsal reánkkényszerített északi határok és a magyar királyi honvédség, Horthy Miklós vitéz katonái bevonultak a magyar Felvidék könnyel és szenvedéssel megszentelt földjére. És a közel egymillió lelket számláló felvidéki magyarság újból visszatért az Anyaországhoz, az édes magyar Hazához, melytől a politikai praktika, szűklátókörű államférfiak „bölcsessége" szakította el és kényszeritette egy merőben idegen és ellenséges államalakulás keretébe. Olyan állam és politikai rendszer keretei közé, melynek valódi célja és törekvése - minden időben - a felvidéki magyarság elnemzetlenitése, a magyar nép nemzeti öntudatának megsemmisítése, politikai, gazdasági és kultúrális erőinek felőrlése volt. Ma már nyilvánvaló, hogy a prágai kormányzatnak ez a törekvése nem sikerült. A húszesztendős kisebbségi elnyomatás megfoszthatta a felvidéki magyar népet politikai jogaitól, megfoszthatta a gazdasági megmaradás és élet legelemibb lehetőségeitől, a kultúrális és szellemi fejlődés szükséges tényezőitől: a prágai politika azonban nem tudta kiirtani a magyar nép lelkéből az egyetlen, de legnagyobb erőt: a nemzeti öntudatot. Ez az öntudat őrizte meg a Felvidék magyarságát húsz esztendőn keresztül, ez adott erőt a politikai vonalon folytatott munkához és ennek köszönhető, hogy a felvidéki magyarság idegen és ellenséges környezetben, kizárólag a saját erejére támaszkodva: meg tudta építeni politikai, gazdasági, kultúrális vonatkozásban egyaránt azt az erődvonalat, mely lehetővé tette a magyarság politikai sérelmeinek felszínentartását, gazdasági megerősítését és kultúrális törekvéseinek megvalósítását. És végül a nemzeti öntudat volt az egyetlen erő, mely a felvidéki magyarságot húsz esztendőn keresztül egységes táborban tartotta, fegyelmezett, akcióképes nemzetté tette.
A felvidéki magyarság számára a kisebbségi életből épen ez a legnagyobb tanulság. A felvidéki magyarok húsz nehéz esztendő alatt megtanullak valóban magyarok lenni. Megtanulták azt, hogy nemzetünk megmaradásának kulcsa: az öntudatosodott és fegyelmezett nemzeti munka.
-
Alcím 1918-1938Szerző/Szerkesztő Csatár István, Ölvedi JánosKiadó Mahr Ottó és Tsa "Rákóczi" KönyvkiadóvállalataKiadás éve 1939Kiadás helye BudapestNyomda Madách NyomdaOldalszám 724Illusztrátor/fotós Dex FerencNyelv magyarKötéstípus vászonÁllapot jóRaktárkészlet VANCikkszám VISSFETömeg 2,215 kg/db
- Újdonságok
- Antikvár könyvek
- Állatorvosi könyvek
- Biológia
- Családtörténet
- Dedikált könyvek
- Életmód, egészség, szépségápolás
- Építészet
- Erdészet, faipar
- Ezotéria, asztrológia
- Filozófia
- Fizika
- Földrajz, csillagászat
- Gasztronómia
- Gyerekkönyvek
- Helytörténet
- Hobbi, szórakozás
- Idegen nyelvű könyvek
- Időszaki kiadványok
- Ifjúsági irodalom
- Informatika
- Irodalomtörténet, -elmélet, nyelvészet
- Jog
- Kémia
- Képregények
- Könyvrégiségek
- Környezetvédelem, természetvédelem, ökológia
- Közgazdaságtan, üzlet
- Lexikonok
- Matematika
- Mezőgazdaság
- Műszaki könyvek
- Művelődéstörténet
- Művészet
- Néprajz
- Orvosi könyvek
- Pedagógia, gyógypedagógia
- Pengős, ponyva
- Politika
- Pszichológia
- Sport
- Szépirodalom
- Szociológia
- Szótárak
- Tankönyvek
- Természetrajz
- Történelem
- Útikönyvek
- Útleírások
- Vadászat, halászat
- Vallás
- Játék, ajándék
- Térképek
- Új kiadványok